Jak zrobić softbox w 15 minut za 15zł

     Wszyscy, którzy zajmują się fotografią wiedzą jak cenne jest światło. Jeśli nie mamy profesjonalnego oświetlenia to staramy się wykorzystywać każdy promień słońca. Kilka lat temu dostałam parasolkę, lecz sama nie wiem czemu wylądowała w szafie. Po małych fotograficznych warsztatach zachciało mi się softboxa, który doświetli i rozprosz światło. Pooglądałam na allegro różne modele, spojrzałam na stan konta i pomyślałam sobie, że tak łatwo to nie będzie. 
     Pomyślałam sobie, że zrobienie takiego softboxa nie powinno być bardzo trudne. Wystarczy pudełko, źródło światła i coś co je rozproszy. Wpisałam w YT jak zrobić softbox i trafiłam na kilka bardzo dobrych, konkretnych filmików. 

Potrzebujemy:
 • tekturę/duże pudełko 
 • kalkę techniczną
 • taśmę klejącą i izolacyjną
 • nóż do tapet albo nożyczki
 • linijkę
 • oprawkę do żarówki
 • kabel
 • linijkę


      W sklepie papierniczym kupiłam kalkę formatu A3, a jadąc do rodziców zwinęłam spod sklepu duże kartonowe pudło i razem z tatą wyściełam z niego 4 trapezy(z czego dwa miały krótsze podstawy). Wcięte trapezy okleiłam folią aluminiową, by odbijały światło, natomiast szare boki złączyłam na zewnątrz zwykłą szeroką taśmą klejącą. Kiedy miałam już gotową 'konstrukcję' przykleiłam kalkę.     W Leroy Merlin kupiłam oprawkę na żarówkę i kabel z włącznikiem. W domu niczym mały elektryk połączyłam razem dwa kabelki taśmą izolacyjną, a następnie całość jeszcze raz dokładnie okleiłam.


     Może i nie jest najpiękniejszym softem świata i wygląda dość hmm oryginalnie  to bardzo dobrze się sprawuje. Kalka idealnie rozprasza światło, a karton jest na tyle sztywny, że całość jest bardzo solidna. Jak znajdę wolną chwilę, to pomaluje go sprayem by nadać mu jednolitej barwy.

MaddzikJ

8 komentarzy:

 1. a jak wychodzą zdjęcia ? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest znacznie mniejsza różnica w doświetleniu planów i w końcu mam doświetlony tył i brak ostrych krawędzi cieni :)

   Usuń
 2. Genialny pomysł :) I widzę że w miarę łatwe do zrobienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwy i tani w porównaniu do sklepowej który kosztuje około 100 zł :)

   Usuń
 3. Pokarz prosze na zdjęciu jak go używasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś będę z tatą na działce montowała statywy i jak tylko mi się uda, to pokaże jak robię zdjęcia i używam softboxów :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię, wiec postanowiłam się podzielić :)

   Usuń

Kultura jest Naszą wizytówką.
Mój blog nie jest miejscem na reklamę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...